(jih), Deník, 18. 2. 2020
Opava – Kdo viděl Rossiniho operu Lazebník sevillský, určitě se rád podívá na její pokračování v Mozartově titulu Figarova svatba, který operní soubor Slezského divadla v premiéře uvede v neděli 23. února od 19 hodin. Lazebník sevillský končí svatbou hraběte Almavivy a Rosiny, ke které výrazně pomohl lazebník Figaro. Na něj Mozart navázal novým příběhem, ve kterém se nyní už komorník Figaro hodlá oženit s komornou Zuzankou. Tu však chce za zády své manželky svést hrabě Almaviva a dějem zamotají i bývalý sok hraběte Dr. Bartolo a bývalá Rosinina vychovatelka Marcelina, učitel hudby Basilio a mladičký cherubín. Roztočí se kolotoč intrik, který však velkou škodu nenapáchá a bláznivá situace příznivě skončí. V této komické opeře, nastudované Janou Andělovou Pletichovou, vystupují kmenoví pěvci Slezského divadla, hosté a sbor
Salcburský rodák Wolfgang Amadeus Mozart se narodil roku 1756 muzikantovi Leopoldu Mozartovi a jako šestiletý už hrál klavírní skladby na vídeňském císařském dvoru císařovně Marii Terezii. V dospělosti byl braný jako velmi společenský až výstřední umělec se svéráznou povahou, těšil se oblibě u dam a byl vynikajícím karetním hráčem. Se svou manželkou Konstancií měl šest dětí, z nichž se dospělosti dožili jen dva synové. Mozart svá díla opery, operety, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše nebo chorály, doslova chrlil. Měl velmi úzký vztah k Praze, kde pobýval u manželů Duškových. Koncem roku 1791 vážně onemocněl a v závěru roku 1791 zemřel ve Vídni ve věku nedožitých pětatřiceti let. Byl pohřben do hromadného hrobu vídeňské chudiny.
Když však zpráva o jeho skonu dorazila do Prahy, vyzváněly v ní zvony celou půlhodinu a na tryznu v chrámu sv. Mikuláše mu přišlo vzdát hold přes tři tisíce lidí. Potvrdili tím Mozartův výrok: Mí Pražané mi rozumějí.