Slezské divadlo Opava

Divadelní kavárna má skončit

(tep, dat), Region, 12. 4. 2022

Místo ní vznikne informační centrum

Opava – Divadelní kavárně hrozí po dvaadvaceti letech fungování zánik. Výpověď ze strany ředitele Slezského divadla Aleše Kománka přišla provozovatelce kavárny Gabriele Rehušové jako blesk z čistého nebe. A to paradoxně den poté, co podala návrh na rekonstrukci objektu. Nový ředitel divadla místo oblíbeného podniku plánuje vybudovat informační kulturní centrum. Proti tomuto kroku se staví zaměstnanci divadla i opoziční zastupitelé.

Gabriela Rehušová věnovala Divadelní kavárně takřka dvě desetiletí. „Na této půdě jsem strávila téměř devatenáct let. Z toho tři roky jsem byla zaměstnanec, zbytek let jako živnostník,“ říká provozovatelka. Aniž by předtím cokoliv tušila, podala vedení divadla návrh, že do kavárny investuje zhruba 150 tisíc korun na rekonstrukci s tím, ať jí zafixuje smlouvu alespoň na dalších pět let. „Ředitel mě požádal, abych mu to napsala do e-mailu. Poslala jsem ho minulé pondělí a v úterý už mi předložil výpověď,“ popisuje Gabriela Rehušová. A odůvodnění výpovědi? „Na magistrátě se domluvili, že z kavárny bude infocentrum a prodej vstupenek, jako to bylo kdysi,“ konstatuje Rehušová. Provozovatelka kavárny platí divadlu nájem 15 500 korun měsíčně. „Tudíž divadlo přijde ročně o 186 tisíc korun,“ vypočítává a dodává, že během svého podnikání si skoro vše hradila sama: „Vše kromě pánské toalety, kterou financovalo divadlo. Loni jsem do kavárny pořizovala novou pokladnu, myčku, zahradní posezení a kuchyňskou linku do bufetu. Je to pro mě obrovská ztráta, kterou mi už nikdo nikdy nezaplatí. Po covidu se člověk dává dohromady a teď taková pecka.“

Hláska: Divadlo hledá nové úspory

Náměstek primátora Petr Orieščík (ČSSD) nejenže nebere v úvahu ztrátu z pronájmu prostor, ale paradoxně i covid používá jako argument pro zrušení kavárny. „Divadlo pod novým vedením nachází výrazné úspory na straně provozu a zrušení kavárny nebude mít žádný finanční dopad na divadlo. Ostatně v době covidu byl příjem z provozu kavárny skoro nulový.“ Již ovšem nedovysvětlil, jakou úsporou je pro divadlo ukončení pravidelného příjmu z nájmu za kavárnu a vytvoření neziskového informačního centra. Nemluvě o nákladech na přestavbu objektu, zaměstnání nových úředníků a náklady za energie.

Opozice: Je to nepřijatelné a nepochopitelné

Informace o zrušení kavárny zaskočily opoziční zastupitele. „Myslím si, že by se pan ředitel měl především starat o získání financí pro tento rok, na zastupitelstvu vzneseme dotaz, jak na tom za své půlroční působení zapracoval,“ vzkazuje Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) a pokračuje: „Zrušení Divadelní kavárny a její nahrazení čímkoli, co negeneruje divadlu příjem, je nepřijatelné a nepochopitelné manažerské rozhodnutí, protože je dle mého prostor pro podobné aktivity ve foyeru divadlo dost, jsou-li tedy tolik potřebné.“ Sám ředitel divadla Kománek ani jeho marketingový manažer Marcel Houžva, jehož pozice byla v divadle po nástupu Kománka nově vytvořena, ani po několika dnech na dotazy nereagovali. Ředitel se má však celou dobu odvolávat, že jde o plán domluvený s vedením města. A faktem je, že náměstek Orieščík záměr vehementně brání. „Naprosto respektuji rozhodnutí vedení divadla a souhlasím s ním. Jedno ze zásadních bolavých míst našeho divadla je marketing a obchod. Vytvoření nových prostor pro tento segment je zcela na místě,“ vyjadřuje se, avšak opět nedodává, v čem má tkvít přínos ukončení příjmů z pronájmu kavárny, přičemž plánované informační centrum funguje už mnoho let jen o několik metrů dále. Na plány vedení radnice a divadla reaguje také zastupitelka Monika Klapková (TOP 09). „Považuji za nesmysl v době digitalizace dělat zvláštní informační centrum pro divadlo, předprodejové okénko funguje, navíc nájemné za kavárnu dělá téměř dvě stě tisíc korun. Do informačního centra by naopak museli přijmout dalšího zaměstnance, a i provoz něco stojí, navíc kavárna dobře funguje a není žádný důvod ji rušit,“ poukazuje zastupitelka a dodává: „Dělat v Opavě zvlášť informační centrum je také nehospodárné vzhledem k okolnosti, že v Opavě již máme informační centrum, kde by se mohlo divadlo prezentovat, podobně nesouhlasíme s tím, aby se zrušila krejčovna a šicí dílny u divadla a přesunuly se do Kylešovic, navíc by zaniklo i zázemí pro hosty a ubytovna.

Umělci: Bude nám chybět zázemí

Pravidelnými zákazníky podniku jsou zaměstnanci divadla, kteří jeho zrušení těžce nesou. „Bude nám chybět zázemí, které nám slouží k odreagování se po práci a k občerstvení během práce. Dojíždějící do kavárny chodí přečkat mezičas, když je dopoledne zkouška a večer představení,“ sdělují hromadně umělci. Gabriela Rehušová podotýká, že vedení divadla vždy vyšla ve všem vstříc. „I s přípravou rautů po premiérách, které se konají vždy ve večerních hodinách. Máme tady zákazníky, kteří jsou nám věrni po celou dobu mého působení. Těch mi bude líto asi nejvíc. Jsou to starší lidé, kteří mají svůj rituál. A teď jim ho vytrhneme,“ smutně konstatuje a doplňuje: „Zaměstnanci divadla nebudou mít zázemí, na které jsou zvyklí. V každém divadle to tak mají.“

Partneři