(tep), Region, 27. 4. 2021
Jako operní korepetitorka působí třiatřicet let
Opava – Srdcem i duší Slezského divadla v Opavě je klavíristka a pedagožka Libuše Vondráčková, která v něm už třiatřicet let působí jako operní korepetitorka. Lidé ji také znají jako maminku slavného klavíristy Lukáše Vondráčka, kterého nejen učila, ale také s ním jako doprovod na jeho koncertech objela velký kus světa.
Libuše Vondráčková se narodila v Opavě. Po studiích na gymnáziu absolvovala pedagogickou fakultu, poté obor klavír v Českých Budějovicích. Krátce působila jako hudební pedagožka na lidové škole umění v Českých Budějovicích a v Opavě. Na půdu Slezského divadla poprvé vstoupila ještě v době předrevoluční. „Nastoupila jsem v roce 1988, k dnešnímu dni jsem v divadle třiatřicet let,“ uvádí Libuše Vondráčková v pořadu Divadelní noviny, který Slezské divadlo vysílá na sociálních sítích. V divadle se jako korepetitorka podílí na vzniku operních, operetních a muzikálových představení, je také tvůrkyní a pravidelnou účinkující v cyklu Hudební matiné.
Dědeček s ní denně chodil sedávat ke klavíru
Libuše Vondráčková se věnuje hudbě celý život, dostala se k ní přes svého dědečka. Dědeček byl typickým řídícím učitelem prvorepublikových vesnických škol a uměl minimálně na dva až tři nástroje. Když mi byly čtyři roky, chodil se mnou denně sedávat ke klavíru,“ vzpomíná Libuše Vondráčková, která už jako předškolačka začala chodit do hudební školy v Opavě. Tam se dostala přes maminku své spolužačky z mateřské školy, která v hudební škole učila. V rámci své profese korepetitora doprovází hrou na klavír hráče na jiný hudební nástroj nebo zpěváky. „K mým kolegům pěvcům mám velkou úctu, protože chápu, že naučit se roli není nic jednoduchého. Snažím se jim maximálně pomoci,“ přibližuje svou práci s tím, že k práci korepetitora je zapotřebí notná dávka trpělivosti. Co se týče jejího osobního hudebního vkusu, vždycky se jí líbily Pucciniho opery. „Jsou mi nejvíc blízké. Samozřejmě i česká hudba se Smetanou a Dvořákem, ale Puccini mě vždycky rozplakal,“ říká.
Libuše Vondráčková: Dneska chodí do divadla více mladých lidí
Jak se proměnila opera za tu dobu, co Libuše Vondráčková ve Slezském divadle působí? „Velká redukce počtu uměleckých zaměstnanců je značná. Je to patrné v počtu sólistů i v počtu sboru. Když jsem přišla na konci osmdesátých let, v počtu ansámblu bylo přes dvacet sólistů, i sbor byl větší,“ konstatuje korepetitorka. A jak se změnilo publikum? „Řekla bych, že dneska chodí do divadla víc mladých lidí,“ s potěšením dodává.
Syn Lukáš hrál ve čtyřech letech Schumanna a Čajkovského
Libuše Vondráčková je také maminkou světově proslulého klavíristy Lukáše Vondráčka. Na otázku, jaké je učit svého vlastního syna, odpovídá: „Už je to tak dávno, že vlastně ani nevím. Bylo to velké dobrodružství. Už jako dvouletý klavír skutečně vyhledával. Přestože jsme s manželem nechtěli, aby pod klavírem seděl, pořád se tam vracel a chtěl s klavírem žít. Ve chvíli, kdy ještě neznal noty, hrál ve čtyřech letech Schumanna a Čajkovského z alb pro mládež.“ Když Lukáš začal koncertovat po světě, dělala mu často doprovod a měla možnost s ním objet kus světa. „A také musím zmínit naši dceru Lenku, která vyrůstala vedle svého velkého bratra a uplatnila se velice dobře jako překladatelka. Ráda bych to podotkla, aby to nevypadalo, že je jenom Lukáš,“ uzavírá s úsměvem Libuše Vondráčková.