Asistent režie:
Václav Marek
Korepetitor:
Libuše Vondráčková
Opera v originále s českými titulky
V roce 1893 si Puccini poprvé přečetl román Henri Murgera Výjevy ze života bohémy. Zaujal ho život umělců a studentů, který mu připomínal jeho studia v Miláně. Libreto napsali Luis Illica a Giuseppe Giacosa, nejlepší libretisté své doby.
Příběh z prostředí chudých umělců a obyčejných lidí – švadlenek, prodavaček mléka, podomních obchodníků a kupců se odehrává v Paříži kolem roku 1830. Ve čtyřech obrazech sledujeme osudový vývoj lásky básníka Rudolfa a krásné, ale vážně nemocné švadlenky Mimi a milostné handrkování malíře Marcela a lehkomyslné Musetty. Tragický konec díla – smrt hlavní hrdinky je typický pro veristické opery Pucciniho, který měl silné dramaturgické cítění pro volbu dramatického tématu a hlavně jeho hudebního zpracování. Puccini vzbuzuje svou vyhraněnou až rafinovanou melodikou a kompozicí silné emoce s maximální účinností. Spojuje hudebně množství krátkých, rychle se měnících témat, která charakterizují osoby a nálady. Pracuje s příznačnými motivy a připomínkami.
Světovou premiéru měla Bohéma 1. 2. 1896 v Turíně pod taktovkou Artura Toscaniniho. Většího úspěchu dosáhla o dva měsíce později v Palermu a odstartovala světový úspěch Pucciniho.
Pochází z italské dynastie hudební rodiny Pucciniů. Jeho předkové složili 29 oper. Puccini se narodil 22.6. nebo 23.6.1858 v malém městě Lucca nedaleko Pisy. Po smrti otce si již ve 14-ti letech vydělává peníze jako varhaník a klavírista. Později, v 21-ti letech, začal studovat milánskou konzervatoř u slavného skladatele Ponchielliho a Bazziniho. Kouzlu opery údajně propadl až po shlédnutí Verdiho Aidy v Pise, kam šel z nedostatku financí z Luccy pěšky.
Studia absolvoval v roce 1883 úspěšným Symfonickým capriccem. Prvním operním titulem byla jednoaktovka Le Villi, v roce 1889 následuje celovečerní opera Edgar a v roce 1893 v Miláně měla premiéru Manon Lescaut, která zahájila úspěšnou operní kariéru Pucciniho.
Další tři opery jsou z jeho tvorby nejuváděnější – Bohéma, měla premiéru v Turíně roku 1896, Tosca , premiéra v Římě 1900 a Madame Butterfly, premiéra v Miláně 1904.
Pro Ameriku napsal další operu Děvče ze zlatého západu, premiéra v New Yorku 1910, za války vznikla Vlaštovka, premiéra v Monte Carlu 1917. Pozoruhodný triptich Plášť, Sestra Angelica a Gianni Schicchi měl premiéru v Miláně 1922 a poslední mistrovou operou je Turandot, kterou nedokončil. Vášnivý kuřák umřel po operaci rakoviny hrtanu 30. listopadu 1924 v Brusellu.
Velkou část svého života strávil na svém sídle v Torre del Lago na břehu Ligurského moře. Vyrostl v době italské konstituční a konzervativní monarchie, v závěru svého života zažil světovou válku a pak i nástup italského fašismu.
První díla komponoval tradičně ve stopách G. Verdiho, později se přiklonil k verismu a stal se jeho vrcholným představitelem.
Verismus (vero z italštiny znamená pravda) je založen na vyhrocených situacích, které spějí ke katastrofě. Hudba zůstává melodická a získává na dramatičnosti, je obohacena nezvyklými mimoevropskými harmonickými kombinacemi a zajímavými rytmy.
Puccini verismus obohacuje o mimořádně rozvinutý orchestr, který výrazně podporuje vokální melodiku, promyšleně vybírá sensitivní libreta, vynalézavě střídá lyrické a dramatické scény.
Milovník žen se ve svých operách soustředil na příběhy trpících žen a dívek.
Přišel na svět 24.3.1822 v Paříži do chudé rodiny. Svou pracovní kariéru začal jako poslíček advokáta a v osmnácti letech obsadil pozici tajemníka, člena ruského diplomatického sboru v Paříži. Po smrti matky se odstěhoval do podkrovní mansardy a věnoval se literatuře a psaní.
Stal se spoluredaktorem časopisu Korzár, publikoval v něm krátké příběhy ze života pařížské mládeže, které později úspěšně vydal knižně pod názvem Obrazy ze života bohémy. V roce 1849 divadlo Varietés uvedlo dramatizaci jeho díla – Život bohémy. Murger odstartoval kariéru spisovatele románů, novel a básní.
Obrazy ze života bohémy jsou částečnou autobiografií autora. Murger je Rudolf a jeho přátelé jsou malíř Marcel, filosof Collin a hudebník Schaunard. Román s dobře vypracovanými dialogy zaujal Pucciniho a Leoncavalla.
Dětský pěvecký sbor Cvrčci a Domino (ZŠ Ilji Hurníka a SVČ Opava) není ve Slezském divadle nováčkem. Má za sebou úspěšná vystoupení v Lišce Bystroušce, Špalíčkovi, Otvírání studánek, Carmen, Bohémě, či Yuzuru nebo Českých jesličkách. Zkušenosti sbírá nejen na festivalech u nás, ale i v zahraničí (Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Rakousko, Izrael, Kanada a v řadě dalších zemí). Sbory zpívají 16 let pod vedením PeaDr. Ivany Kleinové.
Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a pěvecké sbory Domino a Cvrčci sdružené při Středisku volného času Opava.