Ve snaze přiblížit divadelní představení mladé generaci vznikl hudebně naučný pořad o tvorbě opery. Jeho prostřednictvím nahlédnou žáci základních škol pod divadelní pokličku – uvidí zblízka práci maskéra, vlásenkáře, korepetitora … Budou sledovat, jak vlastně vzniká divadelní představení.
Cena vstupenky 80 Kč.
Pro žáky 4. – 9. tříd ZŠ.
Opery se skutečně není dobré bát, třebaže v ní bývá mrtvol často víc než v kriminálních seriálech. Slezské divadlo má s uváděním operních titulů zkušenosti od roku 1805 a rádo se o ně podělí.
V pořadu Jak se dělá opera aneb Zvědavé zákulisí, který má podobu hudebně zábavného posezení, nechají Evžen Trupar s Libuší Vondráčkovou diváky nakouknout pod pokličku fenoménu, nazývajícího se opera.
„Než se prostorem rození její tóny, musejí účinkující udělat kus obrovské práce – projít si procesem studia a zkoušek. Teď se o přípravě dozvědí podstatně víc,“ přibližuje Evžen Trupar smysl pořadu.
Jak se dělá opera aneb Zvědavé zákulisí už v jiné koncepci navazuje na úspěšný pořad z roku 2003, který Slezské divadlo pod názvem Poznají skladatele i jeho dílo reprezentoval i v dalších městech Moravskoslezského kraje. Jeho autorem je opět Evžen Trupar, který bude vystupovat jako režisér, inspicient, novinář a reportér. „Režisér musí dát celé představení dohromady. Musí divadlo nejenom dobře znát, ale též vědět, co režíruje. Navíc musí být osobností a dobrým psychologem,“ říká Evžen Trupar. Jeho kolegyně Libuše Vondráčková, představí umění korepetice se zpěváky a klavírně doprovodí hudební ukázky. K návštěvníkům si na kus řeči odskočí Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a není vyloučeno, že hledištěm proběhne i liška Bystrouška.
(Jitka Hrušková, Deník 19. 3. 2019)