Slezské divadlo Opava

Rozloučení se sezonou se činohře podařilo

Jitka Hrušková, Deník, 1. 6. 2015

Opava – Polsko je ve válce a Múzy mlčí. Divadla osiřela a slouží účelům, pro která rozhodně postavena nebyla. Černá komedie Nicka Whitbyho s názvem Být či nebýt, kterou premiérově uvedla činohra Slezského divadla, představuje nezaměstnané herce varšavského divadla v nelehké situaci. A jak to už bývá, za vším je žena. Manželem i diváky hýčkaná diva Marie Turová si stereotyp zpestřuje koketováním s mladým ctitelem. Do citů k manželovi úlet s „kolouškem“ netahá, protože ho stále miluje. Hana Vaňková ji divákům s bravurou sobě vlastní představuje v polohách nejenom rozmarné hvězdy, ale též odvážné ženy, ochotné udělat pro dobou věc maximum. Manžel Josef Tura je egocentrický herec, zahleděný hlavně do sebe a svého umění. Zábavu manželky s mladíkem proto nevnímá a ani vnímat nemůže. Teprve situace, kdy jde mnoha lidem o život, v něm nečekaně probudí statečného člověka, schopného racionálně myslet a naplno využít herecké nadání. Martin Valouch figuru nestaví na divadelním patosu třicátých let minulého století, třebaže k tomu svým charakterem přímo svádí. Turu modeluje do civilní podstaty a tím divákům umožňuje souznít s jeho osudem i jednáním. Premiérové publikum si oba protagonisty právem oblíbilo a při závěrečné děkovačce to dalo zřetelně najevo.

Zamilovanému letci Sobinskému dává Daniel volný punc mladické rozpolcenosti mezi povinností k vlasti a poblázněnosti k atraktivní zralé ženě. Dalším významným hráčem je šéf gestapa Erhard, zvaný Koncentráčnický Erhard.

„Nebyl bych ničím, kdyby mě neobjevila strana,“ přiznává gestapáckému kolegovi. Tato věta diváků určitě připomíná leccos ze současnosti. V podání Jakuba Stránského je, jak už to v komediích o okupaci bývá dobrým zvykem, dokonalým blbcem. Herec Rowicz, vytvořený Martinem Táborským, má sice německé kořeny, ale Němci mu jeho polskou národnost neodpustili. Přichází o iluzi a nakonec se vzmuží natolik, že zachrání židovského chlapce. Zbylé členy souboru varšavského Teatru Polskiego tvoří Kostas Zerdaloglu (Žid Grünberg), Roman Slovák (režisér Dowacz), Šárka Vykydalová (herečka Zagatewská) a Ivana Lebedová (garderobiérka). Děj se odehrává na vnější části jeviště a občas se přesouvá do hlediště. Komedie Být nebo Nebýt premiérové diváky pobavila a bude důstojnou tečkou za činoherní sezonou opavského divadla. Slezské divadlo: komedie Být nebo Nebýt. Autor Nick Whitby, překlad Alžběta Matoušková, scéna Tomáš Rusín, kostýmy Zuzana Rusínová, režie Jakub Nvota, Premiéra 24. května 2015.

Být nebo nebýt

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nick Whitby
  • Režie: Jakub Nvota j. h.
  • Premiéra: 24. 5. 2015

Partneři