(jih), Deník, 12. 3. 2019
Opava – Na opavských divadelních prknech se v neděli 17. března od 19 hodin rozvine příběh známý z tvorby Bertolta Brechta i dalších dramatiků, kteří téma zpracovali. Někdy bývá též označovaný jako první muzikál. Slavnou Žebráckou operu zpracoval německý dramatik Bertolt Brecht podle stejnojmenného dramatu anglického dramatika Johna Gaye. Vytvořil jednu z nejslavnějších parodií mravů a neřestí společnosti své a v podstatě i naší doby. Jeho příběh se týká roku 1728 a paroduje svět ziskuchtivého, prodejného a vypočítavého. Pokud tedy současníkům něco připomíná, nejde o podobnost čistě náhodnou.
Opavské zpracování je původní verze Johna Gaye, uvedené jako činoherní projekt buesrockového muzikálu s živou kapelou. „Kromě zábavného prvku hovoří dílo také o velmi problematických věcech. O lidech, kteří se tlačí do čela světa, aby nepracovali pro ostatní, ale jen pro sebe. Je tedy i o naší zemi a naši politické scéně. Je o nás,“ říká režisér Jiří Seydler o provedení, které bude mít „zuby jako nože“. Dramatizace je dílem Jiřího Záviše a inscenaci doplnil bluesrockovými melodiemi Jiří Šlupka Svěrák.
John Gay je autorem vice děl, ale nesmrtelnost si získala jen Žebrácká opera. Tuto společensko – satirickou alegorii, ve které byl karikovaný tehdejší premiér Robert Walpole, uvedla v závěru ledna 1728 divadelní společnost Johna Riche. Hra byla mimořádně úspěšná a umožnila Gayovi stát se „volným“ autorem. Světovou adaptaci díla provedl Bertold Brecht s hudbou Kurta Weilla, českou Václav Havel. John Gay zemřel začátkem prosince 1732 a pohřbený je ve Westminsterském opatství.