Slezské divadlo Opava

Soud: Divadlo musí zaplatit

(niki), Region, 23. 1. 2018

 

Režisér Zdeněk Černín vyhrál i odvolání

 

Opava – Nadmíru spokojen odcházel od krajského soudu bývalý režisér Slezského divadla Zdeněk Černín. Výpověď za hrubé porušení pracovní kázně, kterou v divadle dostal, je podle rozsudku neoprávněná. A to i přesto, že režisér nedocházel podle požadavků vedení do práce.

Zdeněk Černín se do Slezského divadla dostal roku 2015 za krátké, ovšem velice bouřlivé éry ředitele Karla Drgáče. Kontroverzní ředitel, který měl značné spory se zaměstnanci, učinil Černína dočasným vedoucím činoherního souboru. Navíc mu stihl schválit hostování v šumperském divadle. Když se situace v Opavě vyostřila, zrušil Černínovi dočasnou funkci a namísto toho mu dal pracovní smlouvu na jeden rok bez zkušební doby. Smlouva Černínovi měla zajistit měsíční plat ve výši takřka 30 tisíc korun hrubého na postu stabilního režiséra činohry. Podobný post přitom v divadle vůbec neexistoval.

Podle pracovní smlouvy měl Zdeněk Černín režírovat hry Kočka na rozpálené plechové střeše a Kumšt. Ty ale nové vedení divadla zrušilo. Z tohoto důvodu, a navíc pro Černínovo hostování v mimoopavském divadle a jeho spory s některými zaměstnanci, byla režisérovi nabídnuta výpověď dohodou. Tu odmítl. Následně začaly mezi vedením divadla a Černínem spory. Stávající ředitel chtěl po zaměstnanci různou dílčí práci, nikoli režírování celých her, a to navíc často právě v době, kdy měl nahlášen pobyt v Šumperku. Dle Černína byly požadované úkoly pro něj ponižující a opakovaně se domáhal „větší“ režisérské práce. Navíc požadoval omluvu pro čas hostování v Šumperku. Když se mu toho nedostalo a divadlo mu neumožnilo čerpat ani neplacené volno, přestal do práce docházet. Situace vygradovala výpovědí za hrubé porušení pracovní kázně, za což Černín divadlo zažaloval.

Opavský soud dal Černínovi za pravdu a dle rozsudku měla být režisérovi vyplacená ušlá mzda. Advokát divadla Tomáš Hulva se však odvolal a případem se tak minulé úterý zabýval krajský soud. „Žalovaná strana považuje rozhodnutí soudu prvního stupně za naprosto absurdní, za exces a vybočení z judikatury. Mám za to, že jde o protizákonné rozhodnutí,“ uvedl Hulva s tím, že podle zákoníku práce musí být zaměstnanec po dobu směny na svém pracovišti. „Soud nevzal v potaz, že žalobce odpracoval v listopadu čtyři hodiny a v prosinci již absolutně do zaměstnání nedocházel. Bez jakékoliv omluvy, pouze konstatoval, že odmítá vykonávat přidělenou práci,“ pokračoval Hulva a dodal, že Černín nebyl obětí šikany, ale naopak sám svého zaměstnavatele šikanoval. „Domáhal se režírování konkrétní hry pod pohrůžkou, že na zaměstnavatele pošle inspektorát práce, obešle veškeré režiséry v republice a upozorní je na chování Slezského divadla a že dá věc k soudu,“ doplnil Hulva. Soudkyně se přesto nakonec přiklonila k Černínovi a potvrdila, že výpověď byla neoprávněná. „Úkoly, které byly žalobci přidělovány, sice nebyly zcela v rozporu s prací režiséra, ale je třeba vzít v potaz okolnosti. Byly to určité naschvály a určitý druh pronásledování žalobce, protože všichni věděli, že v danou dobu bude v Šumperku,“ ozřejmila mimo jiné v rozsudku soudkyně Iva Hrdinová.

 

Partneři